Haber

Veli Ağbaba: Sokağın Duyduğu Enflasyonla Sarayın Getirdiği Enflasyon Arasında 62 Puan Fark Var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, AKP hükümetini Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verileri nedeniyle eleştirerek, “ENAG yıllık enflasyonu 112,51 olarak açıklanırken, TÜİK’e özel hazırlanan verilerde 50,51 olarak açıklandı. Enflasyonun sokağa hissedilmesiyle birlikte Saray, talimatla duyurdu, “Enflasyonun ortasında 62 puan fark var” dedi.

Veli Ağbaba, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon verilerini yaptığı yazılı açıklamada değerlendirdi. Ağbaba yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“TÜİK’e özel verilerde bile bu yılın ilk 3 ayında asgari ücretin 1.047 TL’si ve en düşük memur maaşının 1.262 TL’si enflasyon karşısında buharlaştı. ENAG’ın yıllık enflasyonu 112.51, 50.51 olarak açıklandı. TÜİK’e özel veriler, yani sokağın hissettiği enflasyon ile Saray’ın açıkladığı enflasyon arasında 62 puan fark var.

Öte yandan asgari ücret ve memur kaybı makyaj TÜİK verilerinde bile gizlenemiyor. Hatta TÜİK verilerinde asgari ücret üç ayda 1.477 TL kayıpla 7459 TL’ye, en düşük memur maaşı ise 1.262 TL kayıpla 9.179 TL’ye geriledi. Fiyat artışları üç ayda enflasyon karşısında adeta buharlaştı.

“RESMİ ENFLASYONDA YILLIK ARTIŞ 50,51, MAKARNADA YÜZDE 119”

TÜİK resmi enflasyon artışını yıllık yüzde 50,51 olarak açıklarken, gıda enflasyonundaki yıllık artış yüzde 69 olarak açıklandı. Öyle ki birçok temel gıda kümesindeki yıllık artış resmi TÜİK enflasyonunun üzerinde gerçekleşti.

TÜİK bilgilerine göre; Yıllık fiyat artışı makarnada yüzde 119, pirinçte yüzde 113 oldu. Yıllık artış süt ve süt ürünlerinde yüzde 112, ette yüzde 111, peynirde yüzde 105 oldu. Ekmekte yıllık artış yüzde 52 olarak hesaplandı.

Bu durumda bırakın enflasyondaki düşüşü, hayat pahalılığı her ay değil her gün, hatta her saat artmaya devam ediyor.

haber-bogazkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu