Haber

Gemlik’in tohumları Çanakkale’de

Gemlik Belediyesi tarımda öncü olmaya devam ediyor. Bir yandan ilçe genelinde çiftçilerin kalkınmasına yönelik adımları hayata geçiren Gemlik Belediyesi, diğer yandan farklı illerde katıldığı etkinliklerde elde ettiği cet tohumlarıyla organik tarıma takviyeler yapıyor.

Gemlik Belediyesi, Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından binlerce katılımcıyı ağırlayan tohum takas şenliğine katıldı.

Gemlik Belediyesi’nin bayrama özel hazırladığı çet tohumları, Adliye Köyü sahasında ve Kurtul’daki seralarda geleneksel yöntemlerle üretilen pazı, börülce, domates, sarı karpuz, bakla gibi sebzelerin tohumlarını Gemlik Belediyesi Park ve Bahçeler tarafından takas edildi. Müdürlüğü, standında kısa sürede tükendi.

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Türkiye’nin kalkınmasının ana unsurlarından birinin tarım olduğunu belirterek, tarıma yapılan yatırımların bugün için değil, gelecek için çok değerli olduğuna değindi. Çanakkale’de düzenlenen tohum takas şenliğinde tamamen klasik yöntemlerle elde edilen tohumları vatandaşlara dağıttıklarını vurgulayan Lider Sertaslan, “Dağıttığımız her yıl yüzbinlerce sebze fidanı vatandaşlarımızın bahçelerine, atalarımızın tohumlarına dikildi. bu şekilde yaygınlaştı. Bu yıl da yüzbinlerce fidanı hemşerilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu