Haber

Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Aybet’ten Türkiye’ye yönelik yardım kampanyasına ilişkin açıklama

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Paris’te Türkiye için yardım kampanyası düzenledi.

Fransa’nın başkenti Paris’teki UNESCO binasında düzenlenen kampanyaya aralarında Azerbaycan, Pakistan, Özbekistan ve Nijerya’nın da bulunduğu birçok ülkeden temsilciler ve iş adamları destek verdi.

Büyükelçi Aybet, Paris’te UNESCO nezdinde ülkelerin daimi temsilcilerinin katıldığı kampanyayı başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Kampanyaya destek veren ülkelerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Aybet, şunları kaydetti:

“Özbekistan Büyükelçimiz Umid Shadiev ve Azerbaycan Büyükelçimiz Elman Abdullayev yanımda. İkinize de çok teşekkür etmek istiyorum. Bugünün ülkemize olan destek, sevgi ve yardımlarınız için bir dayanışma günü olduğunu görüyoruz. 190’dan Daimi Temsilciler ülkeler yardım etmek için buradaydı. Kardeş ülkelere sahip olmak elbette farklı. Burada, UNESCO’da inanılmaz bir uluslararası toplum dayanışması olduğunu söyleyebilirim.”

Fransa’daki Pakistan kuruluşundan AFAD’a 35 bin euro yardım

Aybet, aralarında Nijerya’nın da bulunduğu birçok Afrika ülkesinin yanı sıra Pakistan’ın da kampanyaya destek veren başlıca ülkelerden biri olduğuna dikkat çekti.

Pakistanlı iş insanlarının fedakarlığı bir dayanak haline getirdiklerini ifade eden Aybet, “Pakistan kardeş Pakistan’ın bugün bize gösterdiği sevgi, dostluk ve destek inanılmaz. Sadece arkamda gördüğünüz bir sivil toplum kuruluşu bağışta bulundu. AFAD’a 35 bin Euro.” ifadesini kullandı.

Pakistan’ın çoğu battaniye olmak üzere yardım malzemesi bağışladığını belirten Aybet, havalimanında Türk Hava Yolları’na (THY) çoğu battaniye, kışlık giysi, bot ve çocuk bezi olmak üzere 350 acil yardım paketinin teslim edildiğini söyledi.

Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gülnur Aybet, kalan yardımların çok yakında Türkiye’ye ulaştırılacağını belirterek, “THY kargo birimimiz yoğunluğa rağmen güzel bir iş çıkardı. Kendilerine de teşekkür ediyoruz. Yardımımız bugün yola çıktı, onlar da yola çıktı.” hızlı bir şekilde teslim edeceklerini söyledi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu