Yaşam

Sırbistan’daki madenciler bir kömür madeninde bir Roma ahşap gemisi buldular

Sırp madenciler kömür madeninde Roma dönemine ait bir gemi buldular.

Sırbistan’da arkeologlar, madencilerin geniş bir açık kömür madeninde buldukları eski bir Roma gemisinin eski tahtalarını dikkatle temizliyorlar.

Drmno madenindeki bir ekskavatör bir miktar kereste ortaya çıkardığında, Viminacium olarak bilinen eski bir Roma yerleşiminin yakınındaki uzmanlar, geminin iskeletini korumak için hızla harekete geçti. Bu bölgede 2020’den beri bu türden ikinci keşif oldu.

Gemi muhtemelen 45.000 kişilik geniş Roma şehrine hizmet eden bir nehir filosunun parçasıydı. Bu şehirde hipodrom, surlar, forum, saray, tapınaklar, amfitiyatro, su kemeri, hamam ve atölyeler vardı.

Baş arkeolog Miomir Korac, önceki bulguların, geminin Viminacium’un Roma’nın Moesia Superior eyaletinin başkenti olduğu ve Tuna Nehri’nin bir kolunun yakınında bir limanı olduğu 3. veya 4. yüzyıla kadar uzandığını öne sürdüğünü söyledi.

Geniş açık bir maden ocağının üzerinde dikkatle asılı duran tozlu tarlada, “Bu geminin Romalı olduğunu düşünebiliriz, ancak tam yaşını bilmiyoruz,” dedi.

Korac, ahşabın yaz sıcağında çürümemesi için önce su püskürtüldüğünü ve muşamba altında bekletildiğini söyledi.

Arkeologlar, bölgede şimdiye kadar keşfedilen iki gemi ve üç kanonun ya battığını ya da nehir tarafından terk edildiğini düşünüyor.

Amaç, Kostolac kasabasının 70 km doğusundaki Viminacium yakınlarında bulunan binlerce eseri içeren en son keşfi sergilemek.

Yeni keşfedilen gemide çalışan gruplardan biri olan Mladen Jovicic, 13 metrelik gövdesini kırmadan hareket ettirmenin zor olacağını söyledi.

“Mühendislerimiz… vinçle kaldırılacak özel bir yapı hazırlayacak ve… aşamalı bir koruma süreci izlenecek.”

Viminacium kazıları 1882’den beri devam ediyor, ancak arkeologlar, 450 dönümlük (New York City Central Park’tan daha büyük) bir alana yayılan ve çağdaş bir şehrin altına gömülmemiş olan alanın yalnızca% 5’ini kazdıklarını tahmin ediyorlar.

Şimdiye kadar yapılan keşifler arasında altın kiremit kalıntıları, yeşim heykeller, mozaikler ve freskler, silahlar ve üç mamut bulunmaktadır.

haber-osmancik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu