Haber

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, Kahovka HES’e düzenlenen saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tuttu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kahovka Hidroelektrik Santrali’ne (HES) düzenlenen saldırıdan Ukrayna yönetimini sorumlu tutarak, “Bu gece Kiev rejimi bir terör suçu daha işledi ve Kahovka HES’e bağlı yapılar havaya uçuruldu.” söz konusu.

Şoygu, başkent Moskova’da Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileriyle düzenlediği toplantıda, Ukrayna’nın üç gündür askeri birliklerini yoğunlaştırarak uzun süredir bahsettiği farklı cephelerde baskınlar başlattığını belirtti. ve ekipman.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 23’üncü ve 31’inci Mekanize Tugayların 4 Haziran’da beş koldan taarruza geçtiğini hatırlatan Shoigu, burada 300 Ukrayna askeri, 16 tank, 26 zırhlı araç ve 14 arabanın imha edildiğini söyledi.

Ukrayna ordusunun 5 Haziran’da 5 tugaydan oluşan birliklerle 7 koldan taarruz başlattığını belirten Shoigu, “Saldırı durduruldu ve daha da fazla kayıp verdiler. 1600’den fazla asker, 8 Leopard tankı, 3 AMX-10 model tekerlekli tanklar, 79’u yabancı 28 tank ve 136 askeri teknik araç imha edildi, saldırı girişimleri engellendi, düşman durduruldu.” dedi.

Şoygu, “Ukrayna ordusunun 3 günde her yöne yaptığı çatışmalarda 3 bin 715 asker kaybettiğini” belirterek, 52 tank, 207 askeri zırhlı araç, 134 araba, 5 uçak, 2 helikopter, 48 obüs ve 53 düşürdüklerini söyledi. insansız hava araçları.

Bu çatışmalarda Rus ordusunun kayıplarına değinen Şoygu, “Maalesef kayıplarımız da oldu. Müşterek Kuvvetler Birliklerinin düşmana yönelik saldırısında 71 asker öldü, 210 asker yaralandı. 15 tank, 9 piyade kaybettik. savaş araçları, 2 araba ve 9 obüs.” bilgileri verdi.

Kahovka HES saldırısı

Kahovka HES’e düzenlenen saldırıdan Ukrayna’yı sorumlu tutan Shoigu, “Bu gece Kiev rejimi bir terör suçu daha işledi ve Kahovka HES’e ait yapılar havaya uçuruldu. Bu da geniş alanların sular altında kalmasına neden oldu.” terimleri kullandı.

Şoygu, Ukrayna’nın Herson bölgesindeki asker ve teçhizatını saldırdığı bölgelere çekmek istediğini belirterek, “Bu nedenle Herson tarafındaki konumu da zayıflayacaktır. Bu nedenle sağ yakadaki savunma mevzilerini güçlendirmektedir. Dinyeper.” söz konusu.

Ukrayna’nın Rusya’nın saldırılarını önlemek için sabote ettiğini anlatan Shoigu, “Ayrıca elde edilen bilgilere göre (Ukrayna kontrolündeki) Dnipropetrovsk HES’ten su çıkışı önemli ölçüde arttı, bu da bölgelerdeki taşkınları daha da artırdı. Kiev rejimi tarafından önceden planlanmış geniş çaplı bir sabotajın kanıtı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu