Yaşam

Ressam Abacıoğlu Caz Dolu Tablolarıyla Aydın Büyükşehir Belediyesi Tekstil Park Sanat Galerisi’nde

Fotoğrafın ustası ressam Reyhan Abacıoğlu. Sadece doğaçlama ritimleri yansıttığı için değil, aynı zamanda metaforlaştırdığı şeyleri cazın hüznüyle cezbettiği için… Tıpkı Eskimoların karı elli kelimeyle tanımladığı gibi, Reyhan da hüznü bin sesle tanımlar; Fotoğraflarının caz versiyonları ile.

Ve Abacıoğlu’nun “Resmin Caz Halleri” Sergi, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Hasret Çerçioğlu tarafından Büyükşehir Belediyesi Dokuma Park Sanat Galerisi’nde çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katılımıyla açıldı. Küratörlüğünü sanat yazarı İbrahim Karaoğlu’nun üstlendiği etkinlik, 11 Nisan ortasından 11 Mayıs’a kadar her gün izlenebilecek.

Ressam Abacıoğlu, “Fotoğraflarım bana benziyor. Çığlıkları içlerinde saklı… Yaşadığım çağın tüm çirkinliklerini görüp hissettiğimde yaradılış sancısı başlıyor. İnsan hayatın her formuna, her boyutuna merak ve umursamazlıkla yaklaştığında daha da ağır gelir. İçinde çok fazla hayat var. Kendini ifade etmek kaçınılmazdır. Yaratma dürtüsü, biriktirdiklerimi resme dönüştürüyor. Asla tatmin olmayan bir köpek yaratma. Fotoğraf benim için bildiğim tek yaratım biçimi… Hayatla aramdaki dengeyi korumak, çıldırmamak, hayata karşı sorumluluğumu ve birikmiş yükümü ifade etmek, hayatı çoğaltmak ve savunmak…” sanat evrenini tanımlar. Küratör Karaoğlu “Yıllar boyunca sayısız stant açtı. Çok özel ulusal ve uluslararası projelerde birden fazla kez birlikte olduk. Resmi Alman Koleksiyonerleri Prof.Dr. Şimdi Hans Zilch koleksiyonunda. On iki yıl önce küratörlüğünü yaptığım ‘Bavulum Sanat Dolu’ standından bir tablo da Goslarer Müzesi koleksiyonunda. Abacıoğlu’nun yurt içi ve yurt dışında birçok prestijli koleksiyonda fotoğrafları bulunmaktadır. Caz dolu resimler”sanatçıyı tanımlar.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

sincanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu