Haber

Pakistan’da İmran Han, eyalet meclislerini 23 Aralık’ta feshedecek

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han, iktidarda olduğu Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyalet meclislerinin 23 Aralık’ta feshedileceğini duyurdu.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Khan, Punjab Eyaleti Başbakanı Pervez Divine ve Hayber Pakhtunkhwa Eyaleti Başbakanı Mahmud Khan’ı da yanına alarak Lahor’daki konutundan manzaralı bir açıklama yaptı.

Khan, Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyaletlerindeki parlamentoların 23 Aralık’ta feshedileceğini duyurdu ve bu eyaletlerde 90 gün içinde yeni seçimlerin yapılacağını vurguladı.

Parlamentoların dağılmasının ardından iki eyalette yapılacak seçimlerle ülkenin yüzde 66’sının sandık başına gideceğini belirten Han, bu eyaletlerde yapılacak seçimlerin genel seçimlerde belirleyici rol oynayacağına dikkat çekti. .

Khan, hükümetin ülkedeki genel seçimleri zamanında yapmayacağını ve erteleyeceğini savundu.

Ülkedeki durumdan eski ordu komutanı General Kamar Javid Bajva’nın sorumlu olduğunu ifade eden Han, “Ordunun başında o olduğu için onun aleyhinde konuşmak istemiyorum” dedi. söz konusu.

Imran Khan, Pencap ve Hayber Pakhtunkhwa eyalet meclislerini 23 Aralık’ta feshederse, yasaya göre bu iki eyalette 90 gün içinde yeni seçimlerin yapılması gerekiyor.

İki eyaletin nüfusu 150 milyonun üzerinde

İmran Han liderliğindeki Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI), Hayber Pakhtunkhwa ve Pencap eyaletlerinde iktidarda. 2017 yılı verilerine göre Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin nüfusu 35,5 milyondur. Ancak 2022 itibari ile ilin nüfusunun 40 milyon civarında olacağı iddia edilmektedir.

Ülkenin en kalabalık eyaleti olan Pencap’ın nüfusu 110 milyonun üzerinde.

Dünya Bankası verilerine göre Pakistan’ın nüfusu 225 milyon civarında.

İmran Han’ın parlamentoları dağıtmasının ardından nüfusu 150 milyondan fazla olan bu iki eyalette yapılacak seçimler, ülkenin yarısından fazlasının seçime gideceği anlamına geliyor.

Uzmanlar, İmran Han’ın bu iki eyalette yapılacak seçimlerde sandalye sayısını artıracağına inandığını ve erken genel seçim ilan etmesi için hükümete baskı yapabileceğini söylüyor.

İmran Han’ın hükümeti Nisan ayında düştü

Pakistan’da 10 Nisan’da parlamentoda yapılan inanç oylamasında İmran Han’ın hükümeti 174 “hayır” oyu alarak düştü.

Ülkede üç kez başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste yapılan seçimde 174 oyla salt çoğunluğun desteğini alarak başbakan seçildi.

Han saldırıya uğradı

Khan, koalisyon hükümetinin erken seçim ilan etmemesi gerekçesiyle 28 Ekim’de Lahor’dan İslamabad’a yürüyüş başlattı.

Khan, 3 Kasım’da Wazirabad’da konvoyuna ateş açıldığında her iki bacağından yaralandı. Silahlı saldırıda Han’ın ayağına 4 kurşun isabet etti. Saldırıda 1 kişi öldü, 13 kişi yaralandı.

Khan’ın saldırıya uğramasının ardından asıl yürüyüş İslamabad’a verildi ve ardından yürüyüş 10 Kasım’da Wazirabad’dan yeniden başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu