Teknoloji

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin’in Yeni START’ı askıya almasına üzüldüm

Putin, Rusya parlamentosunun alt kanadı, Duma ve Federasyon Konseyi’nin üst kanadından oluşan Federal Meclis’teki yıllık konuşmasında. “Yeni Stratejik Saldırı Silahlarını Azaltma Anlaşmasına (START) katılımımızı askıya alıyoruz, ancak anlaşmadan çekilmiyoruz”dedi.

Rus liderin açıklamasını değerlendiren Stoltenberg, şunları söyledi: “Rusya’nın New START’a katılımını askıya alma kararından üzüntü duyuyorum. Rusya’yı bu kararını yeniden gözden geçirmeye ve mevcut anlaşmaya uymaya davet ediyorum”sözlerini kullandı.

Stoltenberg, Putin’in kararıyla ‘tüm silah kontrol mimarisinin’ çöktüğünü savunuyor “Daha fazla silah ve daha az silah kontrolü, dünyayı daha tehlikeli bir yer haline getiriyor”söz konusu.

AB: Karar uluslararası güvenlik sistemini çökertiyor

Batı’dan Putin’in kararına ilişkin bir başka açıklama da Avrupa Birliği (AB) Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den geldi.

Putin’in kararının Soğuk Savaş sonrası kurulan uluslararası güvenlik sistemini çökerttiğini belirten Borrell, bu kararın ardından uluslararası güvenlik alanında yeni önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

ABD: Son derece talihsiz ve sorumsuz

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada Moskova’nın kararının “son derece şanssız ve sorumsuzca” olduğunu ancak ABD’nin bu konuyu konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

Bölge ziyareti kapsamında Yunanistan’da bulunan Blinken, ABD’nin Atina Büyükelçiliği önünde basına açıklamalarda bulundu. Dünyada ve ilişkilerimizde ne olursa olsun, stratejik silahların sınırlandırılması konusunda Rusya ile konuşmaya her zaman hazırız” dedi.söz konusu.

göz kırpma, “Rusya’nın New Start’a katılımını askıya aldığını açıklaması son derece talihsiz ve sorumsuzca”tezinde bulundu.

bakan, “Rusya’nın gerçekte ne yapacağını dikkatle izleyeceğiz. Elbette her halükarda kendi ülkemizin ve müttefiklerimizin güvenliği için uygun şekilde konumlandığımızdan emin olacağız.”ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu