Haber

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler: Kıbrıs ve Akdeniz için barış ve işbirliği çabalarımız devam edecek

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler; Barışın, istikrarın ve iş birliğinin hakim olduğu bir Kıbrıs ve Akdeniz için çabalarını sürdüreceklerini belirterek, “Komşumuz Yunanistan ile aramızdaki olumlu günlerin devam etmesi çözüm iradesine ulaşmak açısından önemlidir. Ancak bilinmelidir ki barışçıl bir çözüm için çabalarken ulusal çıkarlarımızdan asla taviz vermeyeceğimizi.” dedi.

Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 452. yıl dönümü, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) 65. yıl dönümü ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 47. yıl dönümü olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Günü olarak kutlanıyor. Kuvvetler Komutanlığı. Ağustos Toplumsal Direniş Günü Ankara’da Gazi Orduevi’nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı. resepsiyona; Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanlığına da atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu’nun yanı sıra yabancı misyon temsilcileri olarak.

‘KIBRIS BİZİM MİLLİ SORUMUZ’ Kabulde konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Kıbrıs Türkünün adada maruz kaldığı baskı ve katliamların haklı mücadelelerine engel olmadığını; Aksine istiklalini ve istikbalini koruma azim ve kararlılığının daha da arttığını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu süreçte Kıbrıs Türklerinin de yanında olduğunu hatırlatan Güler, “Kıbrıs bizim milli sorunumuzdur. Bu nedenle Kıbrıs sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması ülkemizin en değerli önceliklerinden biridir. Kıbrıs Türklerinin hukuki çıkarlarını ve güvenliğini sağlayacak bir yol.Bir 50 yıl daha kaybetmeye tahammülümüz yok.Ümidimiz Kıbrıs Türk halkının adadaki haklarını yok sayan tek taraflı adımlardan kaçınmak, tarihi ve tarihi güncel gerçekleri hatasız bir şekilde yansıtmak, bölgede gerilimi artırmaya yönelik eylem ve söylemlerden uzak durmak, yıllardır akıtılan Kıbrıs sorununun uluslararası hukuk temelinde barışçıl bir hal almasını sağlamak, eşit ve adil bir çözüm için güçlü irade.” Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüm çağrısını yineleyen Güler, şunları kaydetti; Barışın, istikrarın ve iş birliğinin hakim olduğu bir Kıbrıs ve Akdeniz için çabalarını sürdüreceklerini belirten Erdoğan, “Komşumuz Yunanistan ile son dönemde aramızdaki olumlu günlerin devam etmesi analiz iradesine ulaşmak açısından değerlidir. Ancak barışçıl çözüm için çabalarken ulusal çıkarlarımızdan asla taviz vermeyeceğiz.Kıbrıslı kardeşlerimizin inanç, barış ve refah içinde yaşadığı bir geleceği inşa etmeye ve Türkiye’nin Akdeniz’deki hak ve menfaatlerini korumaya da kararlıyız.” Güler, her türlü desteği vermeye devam ettiğini belirterek, “Yaptığımız ortak tatbikatlar, Kıbrıs askeri personeline verilen eğitim sahası ve savunma sektöründe atılan adımlar, askeri işbirliğimizin en güzel örnekleridir. Bu işbirliği gelecekte artarak devam edecektir. Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı adada barış ve güvenliğin garantörüdür” dedi.

Bakan Güler konuşmasının sonunda Kıbrıs Türkünün haklı mücadelesinde emeği geçen devlet adamlarını, komutanları, şehit ve gazileri andı. Konuşmaların ardından yıl dönümü pastası kesildi. Bakan Güler, merhum emekli Albay İlhan Salman adına hazırlanan Milli Mücadele Madalyasını oğlu Milli Savunma Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. serdar selman

altindagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu