Haber

Hollanda’daki İklim Eylemi Filistin’e Destekle Sonuçlandı

Filistin’e destek mesajları Hollanda’nın bugüne kadarki en büyük iklim eylemine damgasını vurdu. Amsterdam’da düzenlenen “İklim ve Adalet Yürüyüşü”nde bir kişi sahneye atlayarak, Filistin’i destekleyen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in elinden mikrofonu almaya çalıştı.

Amsterdam polisinin verilerine göre en az 85 bin kişinin katıldığı etkinlik öğle saatlerinde Dam Meydanı’nda başladı.

Etkinliğin konuşmacılarından İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “İklim Adaleti” yazılı pankart ve “Sömürgeciliğe son, özgür Filistin” yazılı Filistin bayrağı altında yürüdü.

Yürüyüşçüler akşam saatlerinde Müze Meydanı’na ulaştı.

Hollanda Barış Örgütü PAX’tan 2023 Barış Güvercini ödülünü kazanan Sahar Şirzad da İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in konuşma yapmak üzere hazır bulunduğu kürsüye çağrıldı.

Şirzad’ın konuşması sırasında “Filistin’i nehirden denize özgürleştirin” sloganını birkaç kez kullanmasının ardından ilk başta mikrofonun sesi kapatıldı.

Daha sonra bir adam sahneye çıktı, mikrofonu kaptı ve Şirzad’ın barış için birleştirici bir konuşma yapması için çağrıldığını söyleyerek, “Onun yaptığı bu değil” dedi.

Greta Thunberg sahnede “İklim adaletinin uluslararası dayanışma olmadan sağlanamayacağını” belirterek, göstericilerle birlikte “İşgal altındaki topraklarda iklim adaleti yok” sloganını attı.

Thunberg mikrofonu yine Sahar Shirzad’a verdi.

Hollanda’da şimdiye kadar düzenlenen en büyük iklim yürüyüşü olan etkinlik olaysız sona erdi.

Greta Thunberg, geçen ay sosyal medyada Filistin yanlısı mesajlar paylaşması nedeniyle İsrail’i destekleyenlerin eleştirilerinin hedefi olmuştu.

Hollanda’da birçok siyasi parti ve Yahudi grup, “Nehirden denize özgür Filistin” sloganını, “İsrail’in yok edilmesi çağrısı” olduğu gerekçesiyle “Yahudi karşıtı” buluyor.

Filistin’i destekleyen kesimler ise bu sloganı kullanan kişilerin İsrail’in ortadan kaldırılmasını değil, bu ülkenin Batı Şeria’daki işgaline ve Gazze ablukasına son vermesini istediklerini öne sürüyor.

sarikamishaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu