Haber

Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, Çin ortaklığıyla başlatılan hızlı trenin test sürüşüne katıldı

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Çin iştirakinin Güneydoğu Asya’nın “ilk yüksek hızlı treni” olan Üretim ve Yol Girişimi kapsamında hizmete açtığı Jakarta-Bandung Yüksek Hızlı Treninin test sürüşüne katıldı ve ülkesi.

Büyük kısmı Çin tarafından finanse edilen ve yaklaşık 7,3 milyar dolara mal olacak yüksek hızlı tren, başkent Cakarta ile Bandung şehrini birbirine bağlayacak.

Widodo, doğu Cakarta’daki Halim KCBJ İstasyonundan Bandung’daki Padalarang İstasyonuna yaklaşık 25 dakika arayla giden yüksek hızlı trenin deneme sürüşünde yer aldı.

Widodo, basına yaptığı açıklamada, Güneydoğu Asya’nın ilk hızlı treninde yolculuk yaparken ve yürürken kendisini rahat hissettiğini söyledi.

Widodo, “Bu medeniyetin hızıdır. En önemlisi, trafik sıkışıklığını ve kirliliği azaltmak için insanları arabalardan toplu taşımaya geçmeye teşvik etmek istiyoruz.” dedi. sözlerini kullandı.

Başkan Widodo, trafik sıkışıklığının ekonomiye tahmini yıllık maliyetinin 6,5 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, halkı otomobil yerine tren, metro ve otobüsleri kullanmaya davet etti.

Tren seferlerinin 1 Ocak’ta başlaması ve 3 saatlik yolculuğu yaklaşık 40 dakikaya indirmesi beklenirken, 142 kilometrelik demiryolunda saatte 350 kilometreye ulaşan hızıyla Güneydoğu Asya’nın en hızlı treni olacak.

İnşaatına 2015 yılında başlanan tren hattı projesinin yüzde 75’i Çin Kalkınma Bankası kredisiyle finanse ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu