Ekonomi

Bitcoin ve Ether seçenekleri artıyor

Kripto opsiyon piyasası patlamanın eşiğinde.

İsviçre merkezli Laevitas’ın takip ettiği verilere göre, kripto borsası Deribit’te aktif aktivite Bitcoin(BTC) ve eter(ETH) opsiyon sözleşmelerinde kilitlenen dolar değerinin nominal açığı 20,64 milyar dolara yükseldi.

Oranlar, Bitcoin’in 9 Kasım 2021’de 66.000 doların üzerinde olduğu zirve noktasına oldukça yakın. Başka bir deyişle, sözleşmelerdeki mevcut açık pozisyonlar Kasım 2021’e göre oldukça yüksek.

Küresel kripto opsiyon işlemlerinin yüzde 90’ından sorumlu olan Deribit’in CCO’su Luuk Strijer’ler, CoinDesk’e şunları söyledi:

Opsiyonlar, alıcıya dayanak varlığı belirli bir tarihte veya önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir.

Rekor aktivite, opsiyon piyasasındaki akışların yatırımcılara bağlı olduğu ve piyasa yapıcıların spot piyasa fiyatının belirlenmesinde daha fazla söz sahibi olacağı anlamına gelir.

Bugün ilerleyen saatlerde Deribit’te 4,5 milyar dolar değerindeki BTC ve ETH opsiyon sözleşmelerinin süresi dolacak. Aylık ve üç aylık tasfiyelerin kripto piyasasına volatilite getirdiği bilinen bir gerçek.

BitcoinEksikliklerin çoğu, BTC’nin piyasa faiz oranlarının (ITM) altında olması nedeniyle daha da kötüleşiyor.

Dayanak menkul kıymetin mevcut piyasa fiyatı, alım opsiyonunun kullanım fiyatından yüksek olduğunda, alım opsiyonu ITM haline gelir.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

karsiyaka-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu