Haber

Ali Erbaş, Bakanlara Seslendi: ‘Gerektiğinde Kapı Kapı Gideceksiniz’

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Aile ve Rehberlik Dairelerinde görev yapacak vaizlere hitaben yaptığı konuşmada, “Halkımızın aile yapısını güçlendirmek için ev ev, kapı kapı dolaşacaksınız.”

Erbaş, Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında (ADRB) görev yapacak vaizler için düzenlenen hizmet içi eğitim seminerine katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Aile ve Rehberlik Dairelerinde görev yapacak vaizlere yönelik hizmet içi eğitim semineri İstanbul Anadolu Dini İhtisas Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Erbaş, seminerin açılışında şöyle konuştu:

‘Hedef kitleniz öncelikle hanımlarımız, kızlarımız ve çocuklarımızdır. Onlarla nasıl çalışmalıyız? Çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri ve çocuklarına rol model olabilmeleri için neler yapmalıyız? Aile rehberlik ofislerinde sadece ofislere biri gelsin, derdinizi anlatın, analiz ettirin demeyeceksiniz. Gerektiğinde kapı kapı dolaşarak halkımızın aile yapısını güçlendirmek için çalışacaksınız.’

“Siz de öğretmensiniz”

Vaizlik mesleğine ‘ben daha çok insanı nasıl kurtarırım’ niyetiyle başlanması gerektiğini ifade eden Erbaş, şunları kaydetti: ‘Rabbimiz Kuran’da vaat ediyor. Bir insanı kurtarmak, tüm insanlığı kurtarmış gibi size ödül kazandıracaktır. Bütün çalışmalarımızın nihai amacı kendi amel defterimizi doldurmak değil mi? Amel defterimizi doldurmanın yolu, daha ne kadar insanı kurtarabiliriz, Rabbimizin rızasına uygun bir hayat yaşamaları için katkıda bulunabilirsek amel defterimiz dolmuş olur. Resulullah’ın şu sözlerini unutmayın; ‘Öğretmen olarak gönderildim’. Siz aynı zamanda dinleyici kitlenizin de öğretmenisiniz ve bu bakış açısıyla öğretiminizi en iyi şekilde yapmalısınız. Peygamber yöntemini de verir; öğret, kolaylaştır, zorlaştırma, müjdele, nefret etme’söz konusu.

‘Ailenin yapısına yönelik saldırılara’ karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu: ‘Müslüman duruş sergileyen bir aileyi nasıl oluşturabiliriz, bu aileye zarar vermeye çalışanların önüne nasıl geçebiliriz, aileyi çürütmek isteyenlere karşı ne yapabiliriz? Bu senin gecen ve gündüzün olacak.ifadeleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu