Ekonomi

ABD’de ikinci el konut satışları düştü

Haziran ayında ABD’de ikinci el konut satışları aylık %3,3 düşüşle 5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

???????Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR), haziran ayı ikinci el konut satış verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci el konut satışları haziran ayında mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık bazda yüzde 3,3 azalarak 4,16 milyon adet oldu.

Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine gerileyen ikinci el konut satışlarının bu dönemde 4.20 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu. İkinci el konut satışları Mayıs’ta yüzde 0,2 artarak 4,30 milyon oldu.

Ülkede ikinci el konut satışları haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,9 azaldı.

“Satılık konut yok”

ABD ikinci el piyasasında ortalama konut fiyatları Haziran ayında 410.200$’a ulaşarak verilerin açıklanmaya başladığı Ocak 1999’dan bu yana ikinci en yüksek seviyesi oldu. Ülkedeki ikinci el piyasasındaki medyan ev fiyatları geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 413.800 $’a ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, yılın ilk yarısında ikinci el konut satışlarında yüzde 23’lük düşüş olduğunu belirtti.

Yun, özellikle mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının ve konut stokunun olumlu yönde hareket etmesi durumunda baskılanan talebin yakın zamanda ortaya çıkacağını belirtti.

Satılık konutların yeterli olmadığına dikkat çeken Yun, konut satışlarının düştüğünü ancak ülkenin birden fazla yerinde konut fiyatlarının güçlü seyrettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu