Haber

ABD ve Çin’in de aralarında bulunduğu 50’den fazla ülkenin katılımıyla Pakistan’da deniz tatbikatı başladı

Pakistan’da, aralarında ABD ve Çin’in de bulunduğu 50’den fazla ülkenin katıldığı çok uluslu deniz tatbikatı AMAN-2023, Umman Denizi’nde başladı.

2007 yılından bu yana 2 yılda bir Pakistan mülkiyetinde düzenlenen ve aralarında ABD, Çin ve Türkiye’nin de bulunduğu 50’den fazla ülkenin deniz birliklerinin yer aldığı tatbikatın 5 gün sürmesi bekleniyor.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, tatbikata Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait “Type 052D” sınıfı Nancing destroyeri de katılıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Barış İçin Birlikte” sloganıyla düzenlenen tatbikatın, denizcilik kavramlarını ve harekat kültürlerini anlamak, birlikte çalışabilirliği artırmak ve ortak tehditlere karşı mücadele yol ve araçlarını belirlemeyi amaçladığı vurgulandı. denizlerde

Tatbikat denizde ve limanda olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecek.

Liman aşamasında seminerler, operasyonel tartışmalar ve profesyonel gösteriler düzenlenecek. Denizcilik fazında ise terörle mücadele çalışmaları ve korsanlara karşı tedbirler için deniz güvenlik tatbikatları, arama kurtarma, atış teknikleri ve hava savunma tatbikatları yapılacak.

Bir önceki AMAN tatbikatı Şubat 2021’de yapılmış ve tatbikata 48 ülke katılmıştır.

Bu yıl düzenlenen tatbikatta ayrıca ilk kez Uluslararası Denizcilik Fuarı ve Konferansı düzenleniyor.

dursunbey-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu